Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski (fot. Agata Jakubowska)

Wypowiedź

Implementacja Wyborcza.pl

W październiku 2016r. uruchomiliśmy serwis Wyborcza.pl w nowej odsłonie. Usłyszeliśmy i przeczytaliśmy o nim dużo pozytywnych komentarzy i bardzo się z tego cieszymy. To był duży projekt, podczas którego mierzyliśmy się z różnymi wyzwaniami związanymi z implementacją serwisów internatowych mediów opiniotwórczych. Chcemy podzielić się kilkoma z nich.

1. Pokazać bogactwo treści w sposób przejrzysty i czytelny dla użytkowników.

Pokazanie bogatej treści w sposób przejrzysty i czytelny dla użytkowników z zachowaniem własnego stylu Gazety Wyborczej,  to w dużej mierze efekt współpracy projektantów UX, grafików oraz ludzi z IT oraz osób odpowiedzialnych za dobór i redagowanie treści. W tak złożonym przedsięwzięciu rola osób z  IT nie sprowadza się tylko do zaprogramowania  mechanizmów zgodnie z zasadami pixel perfect, lecz także wskazywaniu projektantom i grafikom rozwiązań funkcjonalnych dopasowanych do tego jak serwis wyglądać będzie nie na grafikach czy makietach, ale gdy będzie wypełniony rzeczywistą treścią czy multimediami. Wykonanie serwisu w taki sposób, że będzie wyglądał dobrze, ale z ograniczeniami co to kształtowania treści jest nieakceptowalne.

2.  Pokazać treści na wielu ekranach.

Obecnie niemal polowa naszych użytkowników korzysta ze smartfonów i udział tej grupy użytkowników będzie się zwiększał w przyszłości. Fakt ten musi nieć wpływ na projektowanie, dobór właściwych rozwiązań technologicznych czy dobór treści serwisu. W nasz framework służący do budowy serwisów internatowych wbudowane mamy mechanizmy adaptacji treści i sposobu jej prezentacji dla poszczególnych typów ekranów  pod jednym adresem url. W projektowaniu i realizacji naszych serwisów stosujemy rozwiązania techniczne oparte o  Adaptive Web Design (schemat html oraz arkusz styli, pliki multimedialne, dostosowywany jest przez serwer dla poszczególnych rozdzielczości ekranów), dla tak dużego i skomplikowanego serwisu  zastosowanie rozwiązań RWD (jeden html dla wszystkich urządzeń) nie było by korzystne dla naszych użytkowników.

3.  Zapanowanie nad obcymi elementami na naszych stronach.

Współczesna strona internetowa  poza własnymi treściami i funkcyjnościami zawiera  wiele mechanizmów pochodzących od różnych dostawców (adserwer,  różnego rodzaju skrypty pomiarowe,  api serwisów społecznościowych), mechanizmy te mają istotny wpływ na postrzeganie  przez użytkowników szybkości ładowania się serwisu i generowanie obciążenia urządzeń końcowych. Właściwe osadzanie w stronie tych mechanizmów oraz ich dobór  to podstawowy dziś element optymalizacji stron internetowych.

 

Autor: Krzysztof Madejski