Specjalnie dla miłośników krzyżówek powstała aplikacja, dzięki której można rozwiązywać wyjątkowe łamigłówki. "Krzyżówki Gazety Wyborczej" są dostępne bezpłatnie w sklepach AppStore lub Google Play - na urządzenia z systemem iOS lub Android.

Do dyspozycji użytkowników są krzyżówki klasyczne, tematyczne i niestandardowe jolki, znane już dobrze czytelnikom "Gazety Wyborczej" . Zadanie można wybrać samemu lub zdać się na los dzięki opcji "Wylosuj krzyżówkę". Rozwiązywanie krzyżówki można przerwać w każdej chwili i przejść do kolejnej, automatycznie zapisując swoje dotychczasowe odpowiedzi.

Pracę nad łamigłówkami ułatwiają specjalne funkcjonalności, m.in. możliwość uzyskania podpowiedzi czy sprawdzenia poprawności hasła oraz oznaczenie niewłaściwie wpisywanych liter. W razie wątpliwości użytkownicy aplikacji zawsze mogą sięgnąć do Pomocy.

Oprócz tego, codziennie w aplikacji "Krzyżówki Gazety Wyborczej" pojawia się dodatkowa podpowiedź - to hasło, które jest rozwiązaniem w jednej z krzyżówek.

- "Krzyżówki Gazety Wyborczej" stworzyliśmy przede wszystkim z myślą o tych użytkownikach smartfonów, którzy z sentymentem wspominają "Jolki" z papierowego wydania "Gazety Wyborczej". Chcieliśmy w ten sposób umożliwić im powrót do rozrywki znanej i lubianej od lat, ale już w nowoczesnej i wygodnej formie - mówi Aleksandra Karpińska-Gugała, Product Owner aplikacji mobilnych "Gazety Wyborczej". - W planach mamy rozszerzenie aplikacji o funkcje, które zachęcą do rozwiązywania naszych krzyżówek również te osoby, które co prawda nigdy nie miały styczności z "Jolkami" "Gazety Wyborczej", ale szukają ciekawego sposobu na krótki odpoczynek z telefonem w ręku.

Aplikację przygotował zespół rozwoju produktu "Gazety Wyborczej " (za projekt odpowiada Marta Rutkowska - UX Designer "Gazety Wyborczej"), a jej pierwsza wersja została udostępniona użytkownikom w kwietniu 2020 roku. Obecnie do pobrania jest najnowsza wersja aplikacji, systematycznie rozszerzana o kolejne krzyżówki.